آیا رزماری موجب افزایش حافظه و قدرت شناخت می شود؟

تئوریهای مختلفی برای ارتقاء حافظه و یا افکار روشن وجود دارد. در یکی از آنها اظهار شده است که افزودن رزماری به غذا یا آب، یا حتی تنفس رایحه آن موجب تقویت مغز می شود.

رزماری چیست؟

نوعی گیاه است که برگهای سوزنی شکل دارد. این گیاه دائمی و پایاست، بخصوص اگر گرمای محیطی مناسبی داشته باشد. این گیاه بومی قاره آسیا و مناطق مدیترانه ایست، اما در بسیاری از کشورهای دیگر نیز به عمل میاید. رزماری از خانواده نعنایان است و گلهای سفید، صورتی، زرشکی و یا آبی تیره دارد.

معمولاً از آن به عنوان یک ادویه در تهیه سوپ، خورش، گوشت، مرغ، ماهی و غذاهای مدیترانه ای استفاده میشود. طعم آن کمی تلخ است. بسیاری از افراد آن را در چای ریخته و می نوشند.

در صنعت آرایشی از آن در تهیه عطر، شامپو و کاندیشنر (نرم کننده) استفاده می شود.

تقویت کننده قدرت شناخت

تحقیقی در مورد تأثیر رزماری بر عملکرد قدرت شناخت انجام گرفته است.

مصرف رزماری

در تحقیقی که ۲۸ فرد مسن در آن شرکت داشتند، مقدار کمی پودر آن را به غذایشان اضافه شد. آمار این تحقیقات نشان داد سرعت حافظه آنها تا حد زیادی افزایش یافت.

عطر رزماری

برخی از تحقیقات بر تأثیر عطر آن بر شناخت متمرکز شده اند. شرکت کنندگان این تحقیق را درحالی که مشغول انجام کاری دیداری بودند در معرض عطر رزماری قرار دادند. هر چه رایحه افزایش می یافت عملکرد آنها سریع تر و دقیق تر می شد.

در تحقیق دیگری ۴۰ دانش آموز شرکت داشتند. برخی از آنها را در اتاقی که در آن رایحه آن پخش شده بود نشاندند و برخی دیگر را در یک اتاق مجزا. افرادی که در اتاق اول بودند نمره حافظه بالاتری نسبت با دانش آموزان دیگر داشتند.

اسانس روغنی رزماری

تحقیق دیگری با حضور ۵۳ دانش آموز بین ۱۳ تا ۱۵ سال انجام شد. هنگامی که در اتاق اسانس روغنی آن اسپری شد، در این دانش آموزان افزایش حافظه تصویری و عددی مشاهده شد.

آب رزماری

در تحقیق به بخشی از گروه ۸۰ نفری بزرگسالان آب معدنی و به بخش دیگر آب رزماری داده شد. افرادی که آب رزماری استفاده کرده بودند، کمی عملکرد شناختی بهتری داشتند.

آزمایشات روی موشها

در آزمایشاتی که با موشها انجام شد، مشخص گردید که بر حافظه تأثیر مثبتی دارد. اما این تحقیقات نیاز به آزمایشات انسانی دارند تا بتوان از نتایج آنها استفاده نمود.

چرا ممکن است رزماری بر مغز تأثیر می گذارد؟

هنوز دلیل کافی برای تأثیر آن بر حافظه وجود ندارد، اما یک تئوری اظهار می دارد که حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است که علاوه بر از بین بردن رادیکالهای آزاد می تواند، صدمات ایجاد شده در بدن را برطرف سازد. علاوه بر این رزماری اضطراب را از بین برده و در نتیجه توانایی تمرکز را افزایش می دهد.

اگر چه منافع رزماری تا حدودی مشخص شده است، اما بهتر است قبل از اضافه کردن به رژیم غذایی و به عنوان مکمل، با پزشک مشورت شود. می تواند با داروهای دیگر تداخل پیدا کند، بخصوص داروهایی که برای رقیق کردن خون، کاهش فشار خون، افزایش ادرار و کنترل دیابت تجویز می شوند.


منبع verywellmind
نظر بگذارید