از روش و زمان صحیح مصرف کافیین بیشتر بدانیم

همه مصرف کافئین را هم دوست دارند و هم ندارند. می دانید که مصرف بیش از اندازه کافئین موجب سردرد و حالات ناخوشایند می شود. اما همین کافیین اگر به میزان مناسب مصرف شود، موجب افزایش انرژی می شود. کافئین حتی به میزان کم، پس از ۸ تا ۱۴ ساعت از بدن خارج می شود و رفته رفته احساس سستی و حتی کسالت در فرد ایجاد می شود. با پیروی از برخی روشها می توانید قهوه را فقط از روی عادت ننوشید. این روشها به شما می آموزند که چگونه کافئین بنوشید تا تبدیل به مخزن انرژی برای شما شود.

نوشیدن استراتژیک کافیین

کریس بیلی، نویسنده کتاب پروژه بهره وری می گوید: “با وجودی که خماری قهوه را دوست نداشتم، اما دلم نمی خواست نوشیدن آن را ترک کنم”. در نتیجه تصمیم گرفت روش نوشیدن قهوه را تغییر دهد و فقط قبل از انجام کارهای مهم قهوه بنوشد.

بطور مثال او قبل از زمانی که باید مقاله ای می نوشت و یا باید برای یک سخنرانی خود را آماده می کرد، قهوه خود را می نوشید. نوع کاری که انجام می دهید چندان مهم نیست، مهم این است که آن کار نیاز به تمرکز و فعالیت ذهنی و مغزی داشته باشد. هدف از این آزمایش بسیار ساده است: چگونه می توان از کافئین پیش از اینکه اثر خود را از دست دهد بهره مند شد.

کافیین مانع جذب ماده شیمیایی آدونزین به مغز می شود. این ماده بر برخی از سلولهای مغز تأثیر می گذارد، در نتیجه شما احساس خستگی می کنید. کافئین مانع احساس خستگی می شود و تا زمانی که در بدن است مانع جذب آدونزین به مغز می شود. پس از دفع کافئین یکباره احساس سستی و خستگی می کنید و حتی دلتان می خواهد که بخوابید.

اما اگر با یک روش صحیح از کافئین استفاده کنید مثلاً قهوه بنوشید، بهتر می توانید قبل از احساس خستگی از تمام توان مغز خود استفاده کنید.

چه نوشیدنی هایی نباید نوشید؟

از مصرف نوشیدنی های کافئین دار شیرین یا الکلی اجتناب کنید. هر یک از این مواد بر بدن شما تأثیرات خاص خود را می گذارند. وقتی این مواد با کافئین همراه شوند، آدونزین بیشتر و سریعتر اثر می گذارد و احساس ناخوشایندتری به شما می دهد. از چای سبز یا ماچا استفاده کنید تا کافئین طبیعی به بدن شما برسد. علاوه بر این، این مواد حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان هستند که می توانند حالات ناخوشایند کافئین را کنترل کنند.

چه زمان باید از کافئین استفاده کرد؟

هرگز کافئین را به عنوان یک مسکن موقت استفاده نکنید، کافئین باید پنجره ای به سوی بهره وری باشد. شما نباید کافئین را فقط برای طاقت آوردن و سرپا بودن در روز بنوشید. همانطور که می دانید بهتر است کمتر کافئین مصرف کرد، بخصوص هنگام انجام کارهایی که نیاز به خلاقیت دارند. آزمایشات نشان داده اند که کافئین بر کارهایی که نیاز مستقیم به مغز دارد تأثیر بد می گذارد.

بهتر است کافئین را صبحها بین ساعت ۹:۳۰ تا ۱۱:۳۰ بنوشید. در طول این زمانها کافئین بیشترین تأثیر خود را بر انرژی شما می گذارد، چون دقیقاً در این زمانهاست که بدن رفته رفته احساس خستگی می کند. تقریباً حدود ۸ ساعت قبل از خواب، کافئین مصرف نکنید، چون بر خوابتان تأثیر بد میگذارد.

نکته: همانطور که می دانید ۸  تا ۱۴ ساعت پس از مصرف کافئین، بدن شروع به احساس کسالت و خواب آلودگی می کند. پس همیشه ۱۲ ساعت قبل از سفر هوایی یک ماگ کافئین، بطور مثال قهوه بنوشید تا هنگام پرواز بتوانید خوب و آرام بخوابید.

چه کسی می تواند از کافیین استفاده کند؟

کافئین بر افراد مختلف تأثیرات مختلفی می گذارد. طبق تحقیقی مصرف کافئین موجب می شود تا افراد درونگرا نتوانند کارهائی را که نیاز به تحلیل و سنجش دارند به درستی انجام دهند. همانطور که می دانید افراد درونگرا بسیار سریع تحت تأثیر محیط خود قرار می گیرند، در نتیجه کافئین که ماده ای محرک است می تواند آنان را دچار مشکل در انجام کار کند.

این مسأله برای افراد برونگرا دقیقاً بر عکس است. اگر شما یک فرد اجتماعی هستید، قبل از انجام کار کافئین مصرف کنید تا بهتر و سریعتر به نتیجه برسید.

اگر فردی عادی و متعادل هستید حتماً از روشهای استراتژیک مصرف کافئین استفاده کنید.

چه روشی برای شما بهتر است؟

برخی از این استراتژی ها نیاز به امتحان کردن دارند. شاید برای شما یک فنجان قهوه از ۶ صبح تا ۱۰ صبح کافی باشد، اما برای ادامه دادن به کار خود احساس می کنید که حتماً ماده ای پروتئینی استفاده کنید. برخی دیگر شاید باید کمی دیرتر قهوه بنوشند – ساعت ۹:۳۰ صبح، هنگامی که کورتیزول آنها پائین آمده است. فرقی نمی کند چه خصوصیتی دارید، هدف باید مشخص نمودن زمان احساس کسالت و رخوت شماست.

اگر باید شبها ساعت ۱۰:۳۰ بخوابید سعی کنید ۱۲ ساعت قبل از خواب قهوه ننوشید تا بهتر و آسانتر به خواب بروید. وقتی بتوانید زمان کسالت خود را مشخص کنید، کافئین می تواند به بهره وری شما کمک کند.


منبع lifehack
نظر بگذارید