سبکی برای زندگی

۵ دلیل برای استفاده از چای خشک بجای چای کیسه ای مدت زمان مطالعه : 2 دقیقه

بحث انتخاب میان برگ خشک چای و چای کیسه ای بسیار قدیمی است. هر کدام مزایا و معایب خود را دارند ولی برای تجربه یک چای منحصر به فرد همیشه برگ چای توصیه می شود. حال چرا برگ چای بهتر از چای کیسه ایست؟

چای تنها یک نوشیدنی ساده در شب های سرد زمستان و کنار دوستان نیست، بلکه در حال حاضر به عنوان یک نوشیدنی عالی برای کسانی است که میخواهند سبک زندگی سالمی داشته باشند. اما کسانی هستند که هنوز چای کیسه ای برایشان تنها گزینه است چون تهیه چای با آن بسیار ساده است.

اما اگر همین افراد مزایای برگ چای را بدانند استفاده از چای کیسه ای دیگر برایشان جذابیتی نخواهد داشت.

این مقاله در ارتباط با همین مبحث است. البته هر دو مزایا و معایب خود را دارند. اما کسانی که در نوشیدن چای خبره هستند برگ چای را به چای کیسه ای که همه ما بخصوص زمانی که وقت نداریم از آن استفاده می کنیم ترجیح می دهند.

۱. برگ چای یعنی طعم و کیفیت برتر

قطعاً مهمترین تفاوت آنها در اندازه برگ ها است.

  • هنگام تهیه چای کیسه ای همه برگ ها خرد می شوند و تبدیل به ذرات ریزی به اندازه حدود ۵/۱ میلی متر می شوند که به آن خاکه می گویند

در فرآیند خرد کردن برگ ها این ذرات با اکسیژن و رطوبت ترکیب شده که به از دست دادن سریع کیفیت می انجامد.

برگ چای حاوی ترکیباتی طبیعی از جمله آنتی اکسیدان ها و پلیفنولهاست. همچنین دارای روغن هایی  است که اساس عطر و طعم چای را در بر دارند. هنگامی که این برگ ها به خاکه تبدیل میشوند روغن موجود در آن ها تبخیر می شود و رایحه کمی در آن باقی میماند که نتیجه آن یک نوشیدنی فاقد مزه است. هنگامی که برگ چای میخریم معمولاً  آن را در جعبه های در بسته دور از هوا و رطوبت نگهداری میکنیم تا طعم، رنگ و عطر خودرا از دست ندهد. حفظ این فاکتورها مزیت دیگری از برگ چای است در حالی که چای کیسه ای معمولاً به دلیل نوع نگهداریشان بسیار سریع عطر و طعم خود را از دست می دهد.

۲. تنوع بیشتر برای لذت بردن

در نگاه اول متوجه انواع و اقسام چای های کیسه ای در سوپر مارکت ها می شوید. اما حقیقت این است که بعد از امتحان کردن آنها متوجه می شوید که همه شبیه هم هستند و در انتخاب محدودیت دارید. درست است که همه انواع چای از گیاه مشترکی بدست می آیند اما بسته به برداشت و فرآیند به عمل آوردنشان تبدیل به چای سبز، سفید، اولانگ و سیاه می شوند و هر کدام طعم و رایحه خود را دارند. علاوه بر این بسته به منطقه کشت و فرآیند به عمل آوردن برگ ها صد ها نوع چای تولید می شود. در ضمن ترکیبات مختلف چای که در بازار موجود است برایتان مجموعه ای ساخته که هرگز یکنواخت نمی شود.

اما اکثر این ترکیبات چای همه به شکل برگ چای در بازار موجود است. هر گاه از یکی خسته شدید می توانید به سراغ دیگری بروید. جالب تر اینکه می توانید آنها را با هم مخلوط کنید و طعمی جدیدتر بدست بیاورید.  پس هنگام خرید چای هیچ محدودیتی ندارید. برای اینکه بیشتر قانع شوید باید گفته شود که چای لاته تهیه شده با برگ چای طعم و عطر متفاوتی با نوع تهیه شده از چای کیسه ای دارد.

۳. فواید واقعی چای برای سلامتی

برگ چای حتی پس از فرآیند تهیه نیز آنتی اکسیدان خود را حفظ میکند. بطور مثال نوشیدن چای سیاه طبق تحقیقات انجام شده به دلیل آنتی اکسیدان موجود در آن بسیار مفید است چون آنتی اکسیدان موجود در آن بیش از ۱۰ برابر آنتی اکسیدان موجود در میوه وسبزیجات است.

همه انواع چای حاوی نوعی آنتی اکسیدان به نام پلیفنول است. این آنتی اکسیدان بر رادیکال های آزاد مخرب سلول ها تأثیر گذاشته و سلول ها را سمزدایی میکند  که در نتیجه ۱۰ برابر بیشتر از سبزیجات مؤثر است. همچنین تحقیقات نشان داده است که چای نقش مهمی در کاهش فشار خون وکلسترول دارد و به بهبود و ارتقاء سیستم ایمنی بدن و کاهش وزن کمک میکند. این تحقیقات نشان داده اند که چای میتواند از ابتلا به برخی از انواع سرطان نیز جلوگیری کند. پس میتوان نتیجه گرفت که برگ چای حاوی مواد مغذی سالم است که نمیتوان در خاکه چای مورد استفاده چای کیسه ای پیدا کرد.

۴. برگ چای نزدیکتر از خاکه چای به طبیعت

برگ چای به طبیعت نزدیکتر است. اگر رژیم سالم طبیعی دارید از برگ چای استفاده کنید. خاکه چای موجود در چای کیسه ای عطر و خواص طبیعی ندارد. اگر یک چای کیسه ای را باز کنید تعجب خواهید کرد. چیزی که در آن میبینید هیچ شباهتی به برگ چای ندارد.  برگ چای به دلیل عطر و طعمش به طبیعت نزدیکتر است که میتواند دلیل اصلی نوشیدن چای باشد.

۵. برگ چای بهترین هدیه

تصور کنید به عنوان هدیه برای دوستی یک بسته چای کیسه ای میخرید، فکر میکنید هدیه ای ارزشمند است؟

با خرید برگ چایی که به عنوان هدیه برای دوستتان می خرید در واقع به او عطر و طعم،  سلامتی و تاریخی که پشت آن نهفته است را تقدیم کرده اید. فرقی نمی کند دوستتان تازه کار است و یا یک خبره وحرفه ای، هدیه شما او را به تحسین وا می دارد. شما می توانید در کنار این چای با هدیه دادن یک سرویس چایخوری سنتی و یا یک جعبه نگهداری چای، او را بیشتر خوشحال کنید.

اما اگر هنوز قانع نشده اید و چای کیسه ای را به دلیل تهیه راحتش ترجیح میدهید، بدانید که کیسه های خالی که در بازار موجود است می تواند کمکتان کند. استفاده از آن بسیار راحت است فقط برگ چای را درون کیسه بریزید و در فنجان بگذارید و آب جوش روی آن بریزید تا دم بکشد. این کیسه ها به اندازه کافی بزرگ هستند که بتوان برگ چای را در آن جای داد.

چای به دلیل تاریخ آن و سنت  هایی که در مورد آن به وجود آمده است یک نوشیدنی منحصر به فرد است.

برای خرید چای دلخواهتان به فروشگاه تیرینک مراجعه نمایید.


کانال تلگرام تیرینک