بروز سکته در بیماران جوان مبتلا به کرونا با علائم خفیف

به گفته پزشکان نیویورک، این بار موج شدید کرونا به شکل حمله های قلبی و مغزی در میان جوانان  خود را نشان داده است که شدیداً موجب نگرانی گردیده است.

در طول دو هفته 5 مورد سکته در افراد زیر 50 سال گزارش شد. همه این 5 نفر، از بیمارانی بودند که علائم خفیفی داشتند. این مشکل موجب نگرانی زیادی برای پزشکان شده است. از این 5 نفر، یک نفر جان خود را از دست داد. یک نفر هنوز در بیمارستان است و بقیه از بیمارستان مرخص شده اند.

جوانترین بیمار 33 ساله است و تنها یک نفر از این 5 نفر بیماری زمینه ای قلبی دارد. این گزارشات از سکته در میان جوانان موجب نگرانی شد، چون معمولاً سکته بین افراد با سن بیشتر و یا با مشکلات کلسترول و فشارخون رخ می دهد.

اما بیماران مذکور حداقل 15 سال کم سن تر از گروه در معرض خطر سکته است اکثر از گروه مردان و بدون علائم بیماریهای زمینه ای هستند.

طبق گفته پزشکان، سکته مغزی هنگامی رخ می دهد که جریان خون به مغز مختل و یا کم شده باشد و یا اکسیژن کافی به سلولهای مغزی نرسد، در نتیجه سلولهای مغزی می میرند. همین پزشکان اظهار می دارند که بیماری کرونا موجب لختگی خون و در نتیجه گرفتگی رگها می شود.

آیا می توان از داروهای طپش قلب برای درمان کرونا استفاده کرد؟

علاوه بر متخصصین مغز، مخصصین قلب نیز لختگی در رگهای قلبی، ریوی و کلیوی را تأئید کرده اند.

علاوه بر تب و نفس تنگی، نقاط دیگر بدن نیز تحت تأثیر ویروس کرونا قرار می گیرند. پس از معاینه 184 بیمار توسط پزشکان در بخش مراقبتهای ویژه، مشخص شد تقریباً یک سوم از این بیماران دچار لختگی خون بودند.

هنوز بسیاری از پزشکان نمی دانند که واقعاً دلیل این لخته شدن چیست، اما طبق یک نظر علمی می توان گفت که این ویروسها علاوه بر چسبیدن به سلولهای دستگاه تنفسی به سلولهای رگهای خونی نیز متصل و به تمام  بدن وارد شده و موجب لختگی می شوند.

بطور کل می توان گفت که این ویروس توسط ایجاد لختگی دراعضای مختلف بدن برای بیمار مشکل ایجاد می کند.

متأسفانه بسیاری از بیماران به دلیل ترس از ابتلا به بیماری، از مراجعه به مراکز پزشکی خودداری می کنند. به همین دلیل برخی از بیماران در معرض سکته از مراجعه به بیمارستانها خودداری کرده و خود را در معرض خطرات دیگر قرار می دهند.

برخی از علائم حملههای قلبی و مغزی:

  • مشکل صحبت کردن و عدم درک سخنان دیگران
  • فلج و یا بی حسی در صورت، بازوها و پاها
  • مشکل دید در یک و یا هر دو چشم
  • سردرد شدید و متعاقب آن گیجی و استفراغ
  • مشکل در راه رفتن

پزشکان اظهار می دارند که با دیدن این علائم، بهتر است که حتماً به بیمارستان مراجعه شود.


تیرینک در اینستاگرام

نظر بگذارید