همه چیز درباره ی آبیاری گیاهان با چای

دانستن نکات کلیدی برای باغبانی هم مقرون به صرفه است و هم کمک بزرگی برای داشتن گیاهان مختلف است. امروزه آبیاری گیاهان با چای بسیار متداول شده است. اما دلیل آن چه چیزی می تواند باشد؟ آیا واقعاً می توان گیاهان را با چای آبیاری کرد؟ با این مقاله از مجله تیرینک همراه باشید.

آبیاری با چای و استفاده از تفاله چای، موجب رطوبت بهتر گیاه شده و مانند کود عمل می نماید. چای نوعی آفت کش اورگانیک برای گیاه است. چای برای گیاهانی که به خاکهای اسیدی نیاز دارند بسیار مناسب است. قرنهاست که چای به دلیل خواص درمانی و مفیدش برای سلامتی شناخته می شود. تاریخچه چای همانند طعمش بسیار پیچیده و گسترده است.

استفاده از چای برای گیاه

چای می تواند یکی از روشهای مناسب برای رسیدگی به گیاهان باشد. باغبانی و نگهداری از گیاهان، یکی از بهترین و لذت بخش ترین تفریحات در زندگی است. پس این روش را نیز امتحان کنید تا از رشد و سلامت بهتر و بیشتر گیاهان خود لذت ببرید.

چه چیزی در چای وجود دارد؟

زمانی که چای دم می کنید، معمولاً به مواد داخل آن فکر نمی کنید. اما واقعیت این است که در چای ترکیبات مختلفی وجود دارند که هنوز بسیاری از آنها کشف نشده اند.

با استفاده از چایهای اورگانیک بهترین اثر را بر گیاه خود بگذارید. این چایها با وجود دم شدن، هنوز مقدار زیادی از مواد مغذی و پیچیده را در خود نگه می دارند. برخی از چایها مقدار بیشتری از آفت کشها را در خود نگه می دارند. برای گرفتن بهترین نتیجه در باغبانی، بهتر است از چایهای اورگانیک استفاده کنید.

آبیاری گیاهان با چای

چگونه چای بر گیاه تأثیر می گذارد؟

هنگامی که برگهای چای شکسته می شوند می توانند 25/0% پتاسیم، 24/0% فسفر و 4/4% نیتروژن در خود نگه دارند. این مقدار نیروژن در چای، بیشتر از مقدار نیتروژن موجود در کودهای دیگر است. اما برخی از گیاهان نمی توانند بطور کامل از این مقدار نیتروژن چای استفاده کنند.

به غیر از پتاسیم، فسفر و نیروژن، چای دارای مواد وغذی دیگری نیز هست:

 • پلی فنولها: ریز مغذی هایی مانند اسید تنیک که در غذاهای گیاهی وجود دارند، فواید زیادی برای خاک دارند.
 • تیانین: این اسید آمینه فقط در چای و نوعی قارچ دیده می شود.
 • آنتی اکسیدانها: آنتی اکسیدانها مانع صدمات سلولی می شوند. از آنتی اکسیدانهای طبیعی می توان از فنولها، تنین و فلاونید نام برد.
 • ویتامینها و مواد معدنی: چایها، بخصوص چای سبز و سیاه منبع ویتامینهای C, D, K و ریبوفلاوین هستند. در چای موادی مانند کلسیم، آهند، منیزیم، نیکل، روی و فلوراید نیز وجود دارد.

چای برای چه گیاهانی مفیدتر است؟

مواد مغذی چای برای برخی از گیاهان بسیار مفیدند. به خاطر داشته باشید مواد اسیدی چای مانند اسید آمینه ها و اسید تنیک، موجب کاهش pH خاک شده و حالت اسیدی خاک را افزایش می دهند. اکثر گیاهان از خانواده  سرخس ها به خاکی با حالت اسیدی پائین نیاز دارند. استفاده از چای برای اینگونه گیاهان موجب مرگ گیاه نمی شود، اما این گیاه رشد مناسبی نخواهد داشت.

برخی از گیاهان با چای سازگارترند:

 • اگزالیس ها
 • لیلیوم
 • بنت قنسول
 • گوجه فرنگی
 • ادریسی
 • گیاه عنکبودی / گندمی
 • فیکوس
 • بنفشه افریقائی
 • فیلندرون

افرادی که باغبانی می کنند باید نوع خاک هر گیاه را بشناسند. اگر با نوع خاک مورد نیاز هر گیاه آشنا باشند، بهتر می توانند از چای برای آبیاری گیاهان استفاده کنند.

آبیاری گیاهان با چای

چگونه باید از چای برای گیاهان استفاده کرد؟

به روشهای مختلفی می توان از چای برای آبیاری و کوددهی گیاه استفاده کرد. روش ساده آبیاری گیاه با چای به عنوان جایگزین آب است. در روش دیگر دفن چای کیسه ای در خاک گلدان است. هر دو روش بسیار مقرون به صرفه اند.

آبیاری گیاه با چای

هرگز از چای داغ برای آبیاری استفاده نکنید. مقدار آبیاری با چای باید به همان اندازه آبیاری معمولی باشد.

 • با یک یا دو عدد چای کیسه ای، یک قوری چای دم کنید.
 • بگذارید برای چند ساعت و یا یک شب بماند.
 • حال چای را یکنواخت در گلدان بریزید.

دفن چای کیسه ای در خاک گلدان

بهتر است از چای‌های کیسه ای که کیسه کاغذی دارند استفاده کنید. کیسه های پلی استر و یا تهیه شده از مواد دیگر مناسب اینکار نیستند، چون در خاک باقی می مانند. حتماً قبل از قرار دادن کیسه در خاک، بند و کاغذی که به آن وصل است، را جدا کنید. بهتر است از چای کیسه ای که با آن چای دم کرده اید استفاده کنید.

از هر روشی که استفاده می کنید، حتماً به عکس العمل گیاه ( سرعت رشد و سلامت کلی) به مدت یک تا دو هفته دقت داشته باشید.

چای در مقایسه با کود

چای همانند بسیاری از کودها، دارای مواد مغذی مناسب برای خاک و گیاه است. بهترین و مقرون به صرفه ترین روش، استفاده از چای برای گیاه است. به عکس العمل گیاه به کود و عکس العمل آن به چای دقت کرده و با یکدیگر مقایسه کنید. آنگاه بهتر می توانید برای استفاده از هر یک تصمیم بگیرید.

نتایج و نظرات خود را در این خصوص با تیرینک به اشتراک بگذارید.


نظر بگذارید