چگونه باید با افسردگی در شب مقابله کرد؟

افسردگی در شب می تواند موجب بیخوابی شده و فرد به راحتی نمی تواند به خواب برود. افسردگی نوعی اختلال احساسی است که با علائم احساسی و فیزیکی همراه است. این علائم مانع زندگی روزمره و عادی فرد می شوند. طبق آمار سال گذشته، تنها 16 میلیون نفر در امریکا درگیر بیماری افسردگی بودند. تجربه افسردگی در افراد مختلف، متفاوت است. برخی از این افراد هنگام شب علائم شدیدتری را تجربه می کنند. این افراد یا علائم متعددی دارند و یا علائمشان به شدت افزایش میابد.

علائم افسردگی در شب

افسردگی در شب، علائم مختلفی برای افراد مختلف ایجاد می کند. برخی از افراد علائمشان به شدت تشدید می شود. در برخی دیگر احساس شدید ناامیدی، پوچی و انزوا به وجود میاید.
در برخی از اوقات فرد دچار پرش افکار و یا پریشانی می شود و نمی تواند به خواب برود.

 

دلایل افسردگی در شب

دلایل زیادی برای افسردگی در شب وجود دارد. یکی از متداول ترین دلایل عدم وجود کار، شرایط و یا چیزی برای منحرف کردن افکار است. در طول روز معمولاً افکار را می توان به راحتی منحرف کرد. بطور مثال، با انجام کاری یا قرار گرفتن در شرایط خاصی و در نهایت انجام دادن یک کار سرگرم کننده، می توان فکر را از علائم بدور نگه داشت. همچنین رفتن به محل کار، مدرسه و یا فعالیتهای اجتماعی مانند منحرف کننده فکر عمل می نمایند. اما در شب، هنگامی که آماده خواب می شوید، معمولاً کاری برای انجام دادن و منحرف کردن ذهن وجود ندارد.

تحقیقاتی با استفاده از حیوانات انجام شد، تا راهکارهائی برای رفع علائم افسردگی شبانه پیدا شود. بطور مثال، حذف نور آبی و سفید که نه تنها موجب بیخوابی می شوند، بلکه علائم افسردگی را نیز تشدید می کنند. حتی روشن بودن تلویزیون موجب افزایش کورتیزول شده و موجب تغییراتی در هیپوکامپ می شود. این دو می توانند موجب افزایش علائم افسردگی شوند. در نتیجه حذف نورهای آبی و سفید و یا خاموش کردن تلویزیون و یا هر نوع وسیله با صفحه نمایشگر می تواند مانع تشدید علائم شود. علاوه بر این، اختلال در ساعت بدن نیز می تواند موجب تشدید علائم شود. همانطور که میدانید، ساعت بدن هنگامی که در معرض نور مصنوعی قرار دارید، نا منظم می شود.

دلایل افسردگی در شب

نکاتی برای تحمل افسردگی در شب

خوشبختانه با پیروی از برخی روشها می توانید علائم افسردگی را کم کرده و با آنها کنار بیائید. برای رفع علائم افسردگی، فارغ از زمانی که بروز می کنند، باید طبق نظر پزشک خود عمل نمائید. از جمله باید داروهای خود را به موقع مصرف کنید. اگر دچار علائم جدیدی شدید که درمان نشده است، باید به ملاقات پزشک خود رفته تا راهکار و درمان خاصی را برایتان در نظر بگیرد.

برای مدیریت علائم شبانه، بهتر است به برخی از نکات توجه کرده و به آنها عمل نمائید:
• حداقل دوساعت قبل از خواب تمدد اعصاب کنید. اجازه دهید بدنتان آرام بگیرد و رفته رفته برای خواب آماده شود. خواب خوب برای سلامت کلی بدن و حس خوب ضروری است.
• بیرون از رختخواب کارهائی که استرس شما را زیاد می کنند، انجام دهید. این روش کمک می کند که زمان خواب آرامش داشته باشید. بطور مثال، تمام وسایلی که صفحه نمایش دارند را از اتاق خارج کنید.
• فعالیتهای رفع استرس انجام دهید. فعالیتهای آرامش بخش مانند نقاشی، آشپزی به شما کمک می کنند که هنگام شب آرام تر باشید. انجام یوگا و مدیتیشن قبل از خواب نیز بسیار مؤثر است.
• از نمایشگرهای روشن دوری کنید. بهتر است 2 ساعت قبل از خواب از وسایلی که صفحه نمایشگر دارند، استفاده نکنید. نور را در اتاق کم کنید.
• از مصرف الکل و کافئین خودداری کنید. این دو می توانند علائم افسردگی را تشدید کنند. مصرف دیر هنگام کافئین مانع خواب می شود.

برای رفع افسردگی به یک پزشک متخصص مراجعه کنید و از دستورات او پیروی کنید.


منبع healthline
نظر بگذارید