کدام بهتر است واکسن زدن یا نزدن؟

طبق نظر کارشناسان افراد واکسینه شده در مقابل بیماری ۱۰۰% مصونیت پیدا نمی کنند. به همین دلیل تعداد کمی از افراد واکسینه شده در خطر ابتلا به این بیماری بوده و تستشان مثبت می شود. این کارشناسان اظهار می دارند که واکسن نمی تواند مانع ایجاد عفونت شود. اما می تواند از آنها در مقابل خطر جدی، و یا بستری شدن در بیمارستان حمایت کند. بسیاری از سالم ترین و قوی ترین افراد دنیا برای شرکت در مسابقات تابستانی المپیک عازم سفر ژاپن شدند. با مجله تیرینک همراه باشید.

همه این افراد واکسینه شده بودند. اما برخی از آنها هنگام ورود تست کووید شان مثبت نشان داد و در نتیجه امیدشان برای شرکت در مسابقات، کسب مدال و افتخارآفرینی نا امید شد و طبق قوانین نتوانستند در مسابقات شرکت کنند. پزشکان از مثبت بودن تست آنها زیاد هم متعجب نشدند. به عقیده آنها واکسن همیشه نمی تواند آنها را ۱۰۰% از ابتلا به بیماری مصون نگه دارد، اما می تواند مانع بستری شدن و خطر مرگ شود.

چرا واکسن بزنیم

دکتر جیسون گالگر، پروفسور دانشکده داروسازی دانشگاه تمپل و متخصص بیماریهای عفونی، اعتقاد دارد که افراد واکسینه به ۲ دلیل مبتلا به بیماری می شوند:
اول: وقتی واکسنی ۹۰ تا ۹۵ درصد مصونیت ایجاد می کند، یعنی ۵ تا ۱۰ درصد امکان ابتلا وجود دارد. اگر جامعه واکسینه شده باشند، ویروس از بین رفته و سرکوب می شود. اما متأسفانه در اکثر کشورها واکسیناسیون به کندی انجام می شود و به همین دلیل ابتلای افراد واکسینه شده امکان پذیر است و ابتلایشان برای دیگران خطر دارد.
دوم: واکسنها قادرند از بیماری جلوگیری کنند، اما نمی توانند مانع عفونت شوند. عفونت می تواند بسیار کم و یا بدون علامت باشد، بطوری که افراد حتی متوجه آن نشوند.
شرکت کنندگان المپیک برای تشخیص عفونت، تست انجام دادند و افراد با تست مثبت قرنطینه شدند تا از گسترش ویروس جلوگیری شود. پس باید به این موضوع اهمیت زیادی داد و به خاطر داشت که واکسن مانع بیماری می شود ولی مانع عفونت نمی شود.

نقش حمایتی واکسن

هر نوع واکسنی می تواند تا حدی مصونیت ایجاد کند. طبق نظر مرکز کنترل بیماری و پیشگیری، افراد واکسینه شده ۶۵ سال به بالا، خطر بستری شدنشان ۹۴ درصد کمتر از افراد واکسینه نشده با همین محدوده سنی است. افرادی که فقط نوبت اول را دریافت کرده اند، ۶۴ درصد کمتر از افرادی که اصلاً واکسینه نشده اند، راهی بیمارستان می شوند.
افرادی که بطور کامل و یا بخشی واکسینه شده اند میانگین RNA ویروسی آنها ۴۰ درصد کمتر از افراد واکسینه نشده است، ۵۸% کمتر از واکسینه نشده ها تب می کنند، دوره علائمشان ۶ روز کمتر است و ۲ روز کمتر نیاز به استراحت دارند. طبق نظر پزشکان در افراد واکسینه، مصونیت پس از اولین نوبت ۵۲% است و پس از ۱۴ روز شروع می شود و پس از دومین نوبت، میزان مصونیت ۹۵% بوده و پس از یک هفته است.
اگر چه ممکن است تست افراد مثبت باشد، اما قطعاً بیماری سخت نبوده و به بستری شدن و یا مرگ بیمار منجر نمی شود. افراد واکسینه شده در صورت ابتلا معمولاً بدون علائم بوده و یا علائم کمی دارند.

واکسن بزنیم یا نزنیم

مبارزه با جهش دلتا

یکی از مشکلات مهم ویروس کرونا، جهش های متعدد و متفاوت آن است. جهش دلتا متأسفانه به دلیل سرعت انتقال و شدت عفونت بسیار همه گیر و خطرناک شده است. واکسنهایی که ۹۵% مصونیت ایجاد می کنند، در این نوع جهش فقط می توانند ۶۵% کارایی داشته باشند.
البته این مسأله دلیل نمی شود که همه ۳۵% بقیه مبتلا شده و عفونت شدید پیدا کنند. در واقع ۶۵ درصد، کاهش ۶۵% درصدی ابتلا و عفونی شدن نسبت به افراد واکسینه نشده را نشان می دهد. این افراد اگر مبتلا شوند، خوشبختانه حدود ۱۰۰ درصد نیاز به بستری شدن در بخش ICU ندارند.

از نظر پزشکان ۳ سطح مختلف برای مصونیت وجود دارد:

۱. مصونیت کامل در مقابل عفونت، که در حال حاضر نمی توان در مورد آن با قاطعیت صحبت کرد.
۲. مصونیت در مقابل عفونتهای علامت دار
۳. مصونیت در برابر خطرات جدی با وجود علائم

بطور کل واکسیناسیون هرگز امری قطعی و کامل نیست. در مورد کووید۱۹، مهمترین مساله سلامت سیستم ایمنی است. طبق نظر پزشکان، تنها یک راه برای از بین بردن کووید ۱۹ وجود دارد؛ واکسینه شدن اکثر مردم دنیا. هر فردی که واکسینه نشده باشد، بطور طبیعی می تواند میزبان ویروس شده و به دیگران انتقال دهد.
واکسنها بسیار مطمئن هستند و عوارض کمتری نسبت به عوارض دردناک ویروس و عفونت دارند.
چیزی که در بیمارستانها مشاهده می شود، تنها نوک کوه یخ است. بیماران مبتلا از بین می روند و یا دچار مشکلات دائمی می شوند و دلیل آن نه تنها خود بیماری است بلکه پیچیدگیهائی است که پس از بیماری به وجود میاید. بسیاری از بیماران پس از بهبود تا مدتها در خطر سکته، حمله قلبی، خستگی مفرط، مشکلات تنفسی و لختگی خون قرار دارند.


منبع healthline
نظر بگذارید