انواع کمپینگ: اطلاعاتی برای غیر حرفه ای ها

بسیاری از مردم، حتی شاید خود شما، به گذراندن چند روزی در طبیعت علاقه دارید. اما آیا می دانستید که کمپینگ و در طبیعت زندگی کردن مانند بسیاری از کارهای دیگر انواع مختلفی دارد؟ اگر برای اولین مرتبه است که می خواهید به کمپ بروید بهتر است با چند نوع متداول آن آشنا شوید.

انواع کمپینگ

  1. چادر زدن

این روش کمپینگ، ابتدایی ترین نوع کمپینگ است. از شهر خارج می شوید، چادری در محلی مناسب بر پا می کنید و چند روز و شب را در آنجا با آرامش سر می کنید. در برخی از مناطق سایتهای مخصوص کمپینگ وجود دارند که می توانید به این مراکز رفته و چادر بزنید. گاه دوست دارید که در یک محیط جنگلی و یا در ساحل دریا چادر بزنید.

چادر زدن یکی از گزینه های بسیار خوب برای جمع دوستان و یا اقوام است. بخصوص، کودکان می توانند زمانی را در طبیعت گذرانده و با مسائل زیادی آشنا شده و از آنها بیاموزند. علاوه بر این جمع دوستان نیز هم بسته تر و گرمتر شده و زندگی تیمی و گروهی را به شما می‌آموزد. این امر حتی در مورد کودکان نیز صدق می کند. آنها می‌آموزند که چگونه مسئوولیت پذیر شوند.

یکی از مهمترین جنبه های انتخاب محل کمپ، پیدا کردن مکانی است که بتوان چادر را در آنجا بر پا کرده و احساس آرامش نمود. معمولاً باید سطح محل نصب چادر، کاملاً صاف و خالی از سنگ، صخره و ریشه درختان باشد. این مکانها معمولاً موجب می شوند تا شبها بهتر بتوانید بخوابید.

کمپینگ با چادر

یک جنبه مهم دیگر انتخاب محل کمپ که معمولاً نادیده گرفته می شود، بررسی ابتدائی آب گرفتگی است. در برخی از مناطق پس از باران آب در آبراه‌ها و گودالها جمع می شود، به همین دلیل باید دقت کرد که در این مناطق چادر بر پا نکرد، چون موجب مشکلات زیادی می شود.

یکی از مهمترین و لذت بخش ترین قسمت کمپینگ، تهیه غذا در محلی است که با طبیعت احاطه شده است. دقت کنید که باقیمانده غذا را در طبیعت نریزید تا موجب جلب توجه و جذب حیوانات نشود.

  1. کوله گردی و هایکینگ

بک پکینگ (کوله گردی) و هایکینگ (پیاده روی طولانی)، نوعی پیاده روی هستند که باید تمام وسایل مورد نیاز را با خود حمل کنید و شبها را در نقطه ای و یا در گهواره های توری بخوابید. این نوع ورزش، گاه از یک روز تا شاید حتی ماهها زمان ببرد. یکی از معروفترین سفرهای کوله گردی، سفر در رشته کوه آپالاش است. این سفر معمولاً ۵ ماه زمان می‌برد. یکی از فواید این نوع سفر کمک به فرد است که به خود کفایی رسیده و از استرس دنیای پر هیاهو دور بماند.

کمپین کوله گردی / هایکینگ

برای این سفر باید از قبل برنامه ریزی کرده، مسیر خود را مشخص کنید و حتماً فردی در شهر را از برنامه خود مطلع سازید، تا در اثر رخ دادن اتفاقی، بتواند با کمک سازمانهای مسؤول به جستجویتان بپردازد. یکی دیگر از مسائلی که باید در مورد اینگونه سفرها بررسی کنید، انتخاب وسایلی است که باید همراه داشته باشید. از آنجایی که همه وسایل باید همیشه همراهتان باشد، باید از نوع بسیار سبک باشند.

  1. سوروایول کمپینگ ( کمپینگ بقا)

این نوع کمپ یکی از سخت ترین و حرفه ای ترین نوع کمپینگ است. فقط افرادی به این نوع کمپینگ می‌روند که بسیار حرفه‌ای و ماهر هستند. هدف اصلی از این نوع سفر، رسیدن به خود کفائی کامل در یک دوره زمانی و سپس سالم به منزل اولیه بر گشتن است.

دو نوع کمپینگ بقا وجود دارد: اردو زدن پایه و پیاده روی. در نوع اردو زدن پایه ای، فرد منطقه ای را در طبیعت انتخاب کرده و در آنجا اطراق می‌کند. در طول مدتی که در این مکان به سر می‌برد باید برای خود از طبیعت غذا تهیه کند، بطور مثال، باید ماهیگیری و شکار کند و یا با میوه‌ها و مغزهای خوراکی، خود را سیر کند. پس از طی این دوره فرد باید سالم به منزل باز گردد.

کمپینگ برای بقا

 

در نوع پیاده روی فرد باید محلی را انتخاب کند و تا آنجا پیاده روی کرده و سپس پیاده به منزل باز گردد. این فرد باید در طول راه برای خود غذا، آب و محل خواب پیدا کند. این نوع گمپینگ سخت‌تر از نوع‌ قبلی است، چون فرد باید هر روز در مکان جدیدی بخوابد و یا غذا پیدا کند. به خاطر داشته باشید که این نوع کمپینگ یکی از سخت ترین انواع آن است و یک فرد مبتدی نباید هرگز مبادرت به انجام آن کند.

  1. کمپینگ کانوئینگ (قایقرانی)

این نوع کمپ مانند کوله گردی نیاز به آزادی عمل و خود کفایی دارد. علاوه بر این، در این نوع کمپینگ، فرد با کانو (نوعی قایق) سفر می‌کند و باید تجربیات سفر با قایق را هم داشته باشد. یکی از مزایای سفر با کانو در این است که فرد دیگر برای وزن وسایلش و لوازمی که با خود حمل می کند، نگرانی ندارد.

یکی دیگر از مزایای سفر با کانو رسیدن به مقصدی است که شاید با کوله گردی و پیاده روی نمی‌توان به آن دسترسی یافت. به همین دلیل فرد می‌تواند هر چه بیشتر از تمدن و زندگی شهری دور شده و به یک منطقه کاملاً بکر برسد. برای این نوع سفر حداقل ۲ نفر باید با یکدیگر همراه شوند. البته سفر تک نفری نیز امکان پذیر است ولی اگر فردی شما را همراهی کند، در صورت اتفاقات احتمالی می‌تواند به شما کمک کند. یکی از مهمترین مسائلی که باید به آن توجه داشت، بارندگی است. باران می‌تواند خصوصیات این نوع سفر را کاملاً تغییر دهد. یک طوفان و یا بارندگی شدید می‌تواند خطرات زیادی ایجاد کند.

کمپینگ با قایق

این نوع کمپینگ یکی از لذت بخش ترین انواع سفرهاست. تنها چیزی که اهمیت دارد، آگاهی از شرایط بخصوص شرایط آب و هوائی است.

  1. کمپ با کاروان

کسانی که به کمپینگ راحت‌تر و مطمئن‌تر علاقه دارند، بهتر است که با وَن و یا کاروان سفر کنند. مزیت این نوع سفر در این است که اگر دلتان خواست می‌توانید به مکان دیگری بروید و در جای دیگری اطراق کنید. این نوع سفر برای زمانی که افراد با سن بالا همراهیتان می‌کنند، بسیار مناسب است. هر جا که کاروان و یا ون را پارک کنید، همانجا سایت کمپینگ شماست. این نوع اتومبیلها معمولاً دارای یخچال، حمام و وسایل دیگر هستند.

کمپینگ با اتومبیل

اما این نوع سفر معایب خود را نیز دارد. اول از همه، شما نمی‌توانید اتومبیل را هر جائی پارک کنید. در صورتی که در کمپینگهای دیگر شما می‌توانید حق انتخاب بیشتری داشته باشید. عیب دیگر خوابیدن در کاروان است. بسیاری از افراد معتقدند که خوابیدن در کاروان دیگر به معنای کمپینگ و لذت بردن از طبیعت نیست. وقتی در اتومبیل می‌خوابید در طبیعت نبوده و شب را در محیط بسته‌ای سر می‌کنید. اما بیشترین مزایای کمپینگ با ون و یا کاروان توانائی سفر به نقاط و شهرهای مختلف است.

آیا شما تابحال تجربه کمپینگ و سفر به این صورت را داشتید؟ نظرتان را با ما در زیر این پست از تیرینک به اشتراک بگذارید.


منبع outdoorzer
نظر بگذارید