سبکی برای زندگی

۵ دلیل برای جایگزین کردن چای به جای قهوه هنگام صبح

اکثر مردم هر روز صبح یک فنجان چای یا قهوه می نوشند. اما خوردن قهوه کم کم به صورت یک عادت در می آید و رفته رفته باعث بسیاری از بیماری ها می گردد. ۵ دلیل مهم برای جایگزینی چای با قهوه می تواند از این مشکلات جلوگیری کند.

مطالعات بسیاری در مورد تأثیرات، خواص و تفاوت های این دو نوشیدنی انجام گرفته است. به طور مثال یک مؤسسه بهداشتی در هلند در سال ۲۰۱۰ تحقیقی در مورد تأثیرات این دو نوشیدنی بر سیستم قلبی عروقی انجام داده است. نتیجه این تحقیقات نشان داد که استفاده معتدل از هر کدام می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد. جالب آنکه استفاده از چای میتواند ۲۰ تا ۴۵ درصد بیشتر تأثیر داشته باشد.

شاید این ۵ دلیل بتوانند عادت نوشیدن قهوه شما را تغییر دهد.

میزان کافئین موجود در چای کمتر از قهوه است

هر دو نوشیدنی حاوی مقداری کافئین هستند. اما مقدار کافئین موجود در چای ۶۰ میلی گرم کمتر از قهوه است. نوشیدن چای به میزان متعادل حتی در دوران بارداری و یا شیردهی مشکلی ایجاد نمی کند. حتی کسانی که مبتلا به بیماریهای قلبی و یا فشارخون هستند نیز می توانند چای بنوشند. اگر میخواهید کافئین را به طور کامل از رژیم غذائی خود حذف کنید بهتر است دمنوش بنوشید.

چای سفیر سلامتی است

محققان ثابت کرده اند که انواع چای چون ریشه گیاهی یکسانی دارند به مراتب سالم تر از انواع قهوه هستند.

گیاه چای با نام علمی کاملیا سیننسیس اولین بار در چین به عمل آمده است. این گیاه حاوی مقدار زیادی کتچین یکی از انواع پلی فنولهاست که خود نوعی آنتی اکسیدان است. کتچین آنتی اکسیدانی بسیار قوی ست که وظیفه سم زدایی از سلول ها را داشته و با سرطان مبارزه می کند.

محققان ثابت کرده اند که کتچین موجود در چای سیاه ۱۰ بار بیشتر از آنتی اکسیدان های موجود در سبزیجات و میوه ها است. پس اگر تمایلی به خوردن سالاد یا میوه ندارید یک فنجان چای بنوشید. اگرچه قهوه نیز حاوی آنتی اکسیدان است اما در فرایند برشته کردن بخش زیادی از آن را از دست می دهد. با نوشیدن چای علاوه بر سرطان با بیماری های قلبی، مشکلات پوستی، پوکی استخوان، دیابت، آرتروز، پارکینسون، پیری و عفونت دندانی مبارزه کنید.

چای در کاهش وزن مؤثر است

همه ما دوست داریم که وزنی طبیعی و مناسب داشته باشیم. چای با ترکیبات شیمیائی،کافئین و پلی فنلولbها بهترین کمک برای کاهش وزن است. ترکیبات شیمیائی موجود در چای از جذب چربی ها و کربوهیدرات ها جلوگیری می کند. از همه جالب تر اینکه چای اصلاً کالری ندارد و می توان با شیرین کننده ها و یا شیر همراه شود. پس تا می توانید چای بنوشید.

اکثرکارشناسان تغذیه استفاده از قهوه را در برنامه رژیم کاهش وزن را بطور کامل منع می کنند چون اعتقاد دارند که حتی قهوه تلخ نیز حاوی مقداری کالریست. برخی از تحقیقات نشان داده که قهوه ای که روزانه استفاده میکنیم مثلاً لاته یا اسپرسو گاه حاوی ۸۰۰ کالری هستند.

چای یک نوشیدنی خوش طعم و جادوئی است

درست است که قهوه با تنوع بسیار و عطر وطعم های متفاوت در دسترسمان است اما هرگز به تعدد چای با عطر و طعم خاص و روش تهیه متفاوت فکر کرده اید؟

انواع چای، سبز، سفید، سیاه، اولانگ و غیره از برگ چای تهیه می شوند و تنها از جهت میزان تخمیر با هم متفاوت هستند. اما طعم عطر آن ها از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. تعدد کشورهای تولید کننده چای موجب تنوع وتعدد چای در بازار جهانی ست. همه ما چای هندی، ژاپنی، چینی و یا سیلان را می شناسیم یا حداقل نامشان برایمان آشناست. حال اگر هر روز یک نوع چای بنوشید سال ها با طعم و عطر مشابهی بر خورد نخواهید کرد.

چای انرژی زا است

اکثر مردم عقیده دارند نوشیدن یک فنجان در صبح می تواند انرژی روزانه آنها روز را تأمین کند کاری که چای نمی تواند انجام دهد. اما مسئله طور دیگری است. کافئین و مواد شیمیائی موجود در قهوه بسیار سریع جذب خون می  شوند در صورتیکه این مواد در چای به زمان بیشتری برای جذب نیاز دارند. این سرعت جذب میتواند به سرعت کاهش یابد که گاه میتواند حالت اضطراب در فرد ایجاد نماید.

معمولا از ظهر به بعد از نوشیدن قهوه خوداری می کنیم تا باعث بی خوابی شبانه مان نشود. ولی چای به سبب دیرتر جذب شدن آنتی اکسیدان هایش در خون نه تنها این مشکل را ندارد حتی اگر قبل از رفتن به بستر نوشیده شود، بلکه می تواند انرژی روزانه را نیز تامین کند.

پس به جای یک فنجان قهوه در صبح یک فنجان چای بنوشید.


تیرینک در اینستاگرام

منبع Rivertea